Türk gayrimenkul firmaları 10 bin hazır konutla İran pazarında

Türkiyede Konut Alımı

İstanbul, Trabzon, Bursa, Kocaeli ve Antalya’dan 6. Tahran Uluslararası Emlak Fuarı’na 10 bin hazır konut ile katılan Türk firmaları, İranlılara konut satışının artmasını bekliyor.
Tahran’da devam eden 6. Tahran Uluslararası Emlak Fuarı öncesi Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Tahran Emlakçılar Birliği arasında yapılan anlaşma sonrası Türk firmaları, İran pazarına yöneldi.

Fuara katılan Türk gayrimenkul şirketlerinin temsilcileri, İranlıların Türkiye’den ev sahibi olma konusuna büyük ilgi duyduklarını belirterek, 2019’da bu alanda büyük bir atılım beklediklerini kaydetti.

İstanbul, Trabzon, Bursa, Kocaeli ve Antalya’dan fuara 10 bin hazır konut ile katılan Türk firmaları, İranlılara konut satışının artmasını bekliyor.

– “2019 yılının 2018’den çok daha iyi olmasını bekliyoruz”

MÜSİAD Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İranlıların 2017’de Türkiye’den 350 konut satın aldığını, geçen yıl ise bu rakamın 10 katı aşkın artışla 3 bin 652’ye çıktığını bildirdi.

Çayabatmaz, “İranlıların kültürel yakınlık ve bürokratik engellerin neredeyse sıfır olması dolayısıyla Türkiye’ye yoğun bir ilgisi var. Ocak 2019 istatistiklerine göre, 600 konut ile Iraklılar ilk, 305 konutla da İranlılar ikinci sırada.” dedi.

İran’da ambargonun derinleşmesi nedeniyle insanların sermayesinin bir bölümünü “güvenli liman” olarak gördüğü, kendilerine yakın hissettikleri ülkelere götürmek istediğini ifade eden Çayabatmaz, “Türkiye, tarihi, kültürü ve inancı noktasında İran ile çok yakın ilişkilere sahip. İranlılar, alışveriş ve turizm seçenekleri dolayısıyla Türkiye’yi çok fazla tercih ediyor.” diye konuştu.

Haberin Devamı…