On soruda memurların eş durumundan tayini

DİYARBAKIR’dan ismi mahfuz okurumuz S.E. soruyor: “Bünyamin bey, zorunlu hizmetimi Diyarbakır’da yapıyorum. Aslen Edirne’liyiz, eşim orada esnaflık yapıyor. Bir senedir vergi mükellefi, sigortasını kendisi yatırıyor. Eş durumundan tayin isteyebilir miyim? Bir senedir eşimden ayrıyım. Tayin aldırabilecek miyim, hakkım var mı?”

Sayın okurum, memurlardan en çok soru aldığımız konu bu: Eş durumundan tayin hakkı…

Özellikle terörün fazla olduğu illerde görev yapan memurlar eş durumundan tayin aldırıp ailesinin yanına gitmek istiyor.

Açıkçası Şark hizmeti sisteminin işlemediğini görüyoruz…

Eş durumundan tayin hakkı son dönemde birkaç kez değiştirildi, her değişiklik de eş durumundan tayini kolaylaştırdı.

Son uygulamalara göre eş durumundan tayin hakkı nasıl oluyor? Eş durumundan tayini on soruda anlatalım…

Soru 1: Eş Durumundan Tayin Ne Demek?

Eş durumundan tayin Anayasamızın güvence altına alınan ailenin birliği gereğince bir devlet memurunun eşinin bulunduğu yere tayin istemesi demek.

Bu doğrultuda farklı farklı illerde görev yapan aile bireylerinden memurların aile birliğinin teminini sağlayacak şekilde bir ilden diğerine atamasının gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bu temel ilkenin nasıl uygulanacağı ise mevzuatta iki kademeli olarak düzenlenmiş.

Birinci kademede her kurumun kendi personel yönetmeliği eş durumundan tayin konusunda belirli haklar getirmiş. Bu haklar kurumdan kuruma, memurdan memura değişiyor…

Bunların üzerinde ise tüm devlet memurlarını kapsayacak şekilde genel bir yönetmelik var: Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik. Bu yönetmelik tüm memurları kapsıyor ama sağlık çalışanları ve doktorlar için yakın dönemde “stratejik personel” tanımı yapılarak istisna yapıldığını belirtelim.

Soru 2: Eşiniz Memursa Nasıl Tayin Olursunuz?

Yanına tayin isteyeceğini eşiniz memursa, yani hem karı hem koca memur ise, eş durumundan tayin şöyle oluyor:

Memurların hangisinin diğerine tabi olup tayin olacağını unvanlara ve statülere göre değişiyor.

Haberin Devamı…