İşçi özlük dosyasında neler bulunmalı..

İzmir’den okurumuz Ayşegül Germiyan soruyor: “Bünyamin bey, bir firmanın muhasebe departmanında çalışıyorum. Zaman zaman teftişe gelen denetmenler özlük dosyasını soruyor. Özlük dosyası mecburi midir? İşçilerimizden belgeleri toparlayamıyoruz, getirmiyorlar. İşçi özlük dosyalarında neler bulunması gerekiyor? Özlük dosyası olmazsa gelen denetmenler bize ceza keser mi? Bizi aydınlatırsanız sevinirim.”

Sayın okurumuz, çalışma hayatının önemli konularından birini soruyorsunuz. Özlük dosyası, muhasebeci ve mali müşavirler başta olmak üzere pek çok kesimin sıkça sorduğu bir konu.

Gerçekten de özlük dosyasını düzenlemek özellikli ve ayrıntılı bir husus. Ancak bu dosya çalışma yaşamanın düzene girmesi açısından özel bir önem arz ediyor.

Ülkemiz çalışma hukukunda özlük dosyasının yeri nedir, özlük dosyasında hangi belgeler bulunması gerekir, özlük dosyası tutmamanın cezaları nelerdir; bu konularda ayrıntılı olarak bilgi verelim.

Özlük Dosyası Nedir?

Özlük dosyaları ülkemiz iş hukukunda belirlenmiş bulunan bir çalışma yaşamı düzenlemesidir.

Buna göre işyerleri çalıştırdıkları her çalışan için statüsü ya da unvanı ne olursa olsun özlük dosyası tutmak durumundadır.

İşçinin aldığı ücretin düşük ya da yüksek olması, iş akdinin sürekli ya da geçici olması, çalışanın beyaz yakalı ya da mavi yakalı olması, amir yada işçi olması bu durumu değiştirmez.

Özlük dosyaları işçinin işletme içerisindeki iş akdi sürdüğü müddetçe her türlü bilgi ve belgesinin saklanacağı, işçi ile ilgili her türlü verinin iş akdi bittikten dahi muhafaza edilebileceği bir sistemdir.

Özlük Dosyası Mecburi midir?

Evet, işçiler için özlük dosyası bulundurmak İş Kanunu’nun 75 inci maddesi gereğince mecburidir.

İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenlemek zorundadır.

Haberin Devamı…