İş yerinizi taşırsanız aman dikkat, ceza çıkabilir!

İSTANBUL’dan okurumuz Ragıp Verenli soruyor: “Bünyamin bey, Pendik’teki dükkanımı geçen ay Beylikdüzü’ne taşıdım. Dükkan için SGK’ya bir bildirim yapmam lazım mı? Ceza çıkmasın sonra… Üç tane çalışanım var, hepsi sigortalı.”

Sayın okurum, ülkemiz sosyal sigortalar mevzuatına göre işyerlerinin tescil ettirilmesi zorunlu. Bunun için de SGK’ya işyeri bildirgesi veriliyor.

Bu bildirgenin her bir işyeri için ayrı ayrı verilmesi şart!

İşyeri bildirgesi temel olarak sigortalı çalıştırmaya başlamadan önce yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olsa da bazı hallerde faal işyerleri için de yeniden işyeri bildirgesi vermek gerekebiliyor.

Bu noktada, işyerinin devri, nakli, miras olarak geçmesi gibi haller çok önemli!

Oysa işyerini taşıyanlar yeniden bildirge vermeyi çoğu zaman unutuyor, bunun sonucunda da SGK cezaları ile karşılaşıyor…

İşyerini ne zaman SGK’ya bildirmeniz gerek, ceza çıkmaması için nelere dikkat etmelisiniz? Ayrıntılı olarak anlatalım…

SGK’YA BİLDİRMEK ZORUNLU!

Ülkemiz kanunlarına göre bir sigortalıyı çalıştıran kişiler işveren sayılıyor.

İşyeri ise, sigortalı sayılanların maddî olan ve olmayan unsurlar ile birlikte işlerini yaptıkları yerlere verilen isim.

İşverenler, SGK’ca belirlenmiş bulunan işyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte, SGK’ya vermekle yükümlü.

İşyeri bildirgesi sigortalı çalıştırmaya başlamadan önce verilebilecek olsa da en geç sigortalı olması gereken birinin çalışmaya başladığı gün mesai bitimine kadar SGK’ya verilmesi zorunludur.

Haberin Devamı…