İranlılar turist olarak geliyor, ev alıp gidiyor

VIPTurkishPass markası ile Türkiye’de yabancılara vatandaşlık ve yatırım danışmanlığı hizmetleri veren Elit Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Kıdemli Yatırım Uzmanı Bünyamin Esen, “İran’dan turist olarak gelip sonrasında konut alarak yerleşmeye ya da şirket kurarak Türkiye’de iş yapamaya karar veren çok sayıda İranlı var.” dedi.

Elit Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı açıklamasına göre, Esen, Türkiye’ye gelen İranlı turistlerin yatırım alışkanlıklarını değerlendirdi.

Türk ekonomisinin güçlü şekilde toparlanma sinyalleri verdiği bir dönemde turizm sektöründen gelen verilerin de bu görünümü desteklediğini ifade eden Esen, “2019 yılında ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı 2018 Ocak-Aralık dönemine göre yüzde 12,22 artış göstererek 51 milyon 747 bine ulaşmış bulunuyor. 2017 yılında 38 milyon, 2018 yılında ise 46 milyon turistin ziyaret ettiği ülkemiz tarihinde ilk kez 50 milyon turistin üzerini görerek tarihi bir rekor kırmış bulunmakta. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki artış bir yandan döviz girdisi oluştururken öte yandan da Türkiye’ye yönelik yabancı ilgisinin ne kadar arttığını da ortaya koyuyor.” bilgilerini aktardı.

ARTIŞ ÇOK

Esen, İranlıların son dönemde Türkiye’ye hem ziyaret hem ticaret hem de vatandaşlık için gelen yabancılar arasında öne çıktığını ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’den konut alımında Iraklılardan sonra ikinci sıraya, Türk vatandaşlığına başvuruda ise ilk sıraya yerleşen İranlılar 2019 yılı boyunca Türkiye’de şirket açarak doğrudan sermaye yatırımı yapan yabancılar arasında da kurulan şirket sayısı açısından birinci sıraya yerleşmişti. Son dört yıldır düzenli bir artış gösteren Türkiye’ye yönelik İranlı yatırımcı ilgisinde 2018 yılında başlayan ABD ambargoları sonrasında ciddi bir hızlanma kayda geçmişti.

Haberin Devamı…