İran sermayesi Türkiye için büyük bir potansiyel.

Türkiyede Şirket Açan İranlılar

İranlılar, Türkiye’de son yıllarda konut alımında Iraklılardan sonra ikinci, yatırım yoluyla Türk vatandaşlığına başvuruda ise ilk sıraya yerleşirken, 2019’da Türkiye’de en fazla şirket açan yabancı ülke İran oldu.
VIPTurkishPass markası ile Türkiye’de yabancılara şirket kuruluşu ve yatırım danışmanlığı hizmetleri veren Elit Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’ye doğrudan sermaye yatırımı yapan yabancıların sayısı artarken, İranlıların Türkiye’ye ilgisinin katlanarak sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, istatistiklerin, Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkenin 1 milyar 93 milyon lira yatırımla Almanya olduğunu gösterirken, Almanya’yı, 303 milyon lira yatırımla Hollanda ve 138 milyon lira yatırımla İran’ın takip ettiği bildirildi.

İranlıların getirilen sermaye tutarında üçüncü sırada olsalar da kurulan şirket sayısına bakıldığında birinci sıraya yükseldiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İranlılar, 2019 yılında Türkiye’de en çok şirket açan yabancı grubunu oluşturuyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, 2016 yılında İranlılarca Türkiye’de toplam 298 şirket kurulmuşken, bu rakam 2017’de 357’ye, ambargoların başladığı 2018 yılında ise 1019’a yükselmiş bulunmakta. 2019 yılının tamamında ise Türkiye genelinde 53’ü anonim şirket olmak üzere 970 İran sermayeli şirket kurulmuş bulunuyor. Kurulan bu şirketlerin yerli ortaklarının payı da değerlendirilince toplam sermayesi ise 153 milyon liraya ulaşmış bulunmakta.

2019 yılında İran’dan gelen yatırımcıların hangi ekonomik faaliyetlere yatırım yaptığına bakıldığında ise İranlıların Türkiye’de 423 firma ile toptan ve perakende ticareti, 37 firma ile inşaat, 94 firma ile konaklama ve yiyecek, 90 firma ile imalat sektörü faaliyetleri, 77 firma ile idari ve destek hizmeti faaliyetleri, 79 firma ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler yapmayı tercih ettikleri görülüyor.”

– “İranlılardan son dönemde Türkiye’de şirket kurmak için yoğun talep almaktayız”

Haberin Devamı…