EYT için erken emeklilikte son durum nedir?

İş ve sosyal güvenlik uzmanı Bünyamin ESEN çalışma yaşamıyla ilgili tüm sorularınızı cevaplandırıyor:

+ Emeklilikte yaşa takılanlar kimlerdir?

+ Emeklilikte yaşa takılanlara erken emeklilik yasası çıkacak mı?

+ SGK’nın erken emeklilik yasası ile ilgili bir çalışması var mı?

+ Erken emeklilik SGK bütçesine nasıl etki ediyor?

Emeklilikte yaşa takılanlara erken emeklilik yasası çıkar mı?

Emeklilik yaşının aşağı çekilmesi, emeklilikte yaşa takılanların erken emekli edilmesi, stajda geçen sürelerin ve çıraklığın emekliliğe sayılması ve sigortalıların hizmetlerinin intibakı gibi konularda kamuoyunda yoğun talepler var. Özellikle emeklilikte yaşa takılanlar zaman zaman sosyal medya üzerinde kampanya yaparak erken emekli olmayı talep ediyorlar.

Ancak SGK’nın bu konuda üzerinde çalıştığı bir çalışması bulunmuyor. Olması da kolay kolay mümkün değil. Peki neden?

Nedeni çok açık: Halen SGK’nın 12 milyon emeklisi var. Bu on iki milyon kişiye her ay 18 milyar lira, yılda 216 milyar lira maaş ödeniyor. Doksanlı yıllarda erken emeklilik gibi popülist uygulamalar SGK’nın mali dengesini bozdu. İnsanlar 36-37 yaşında emekli edildiği için bugün SGK emeklilere düşük maaş vermek zorunda kalıyor.

Eğer emeklilikte yaşa takılanlar hemen emekli edilecek olursa birkaç milyon kişi hemen emekli olabilecek. Bu ise SGK’nın dengesini daha da alt üst edecek. SGK’nın dengesi açısından değerlendirilince emeklilik yaşını aşağı çekmek emeklilik sisteminin altını oymak demek. Zira erken emeklilik imkanının getirilmesi demek SGK’nın bir anda yılda 200 Milyar Lira daha ödemesi demek. Kurumun bunu yapabilmesi içinse hem mevcut sigorta primlerini yüzde yüz arttırması ve hem de şuan ödediği emekli maaşlarını yüzde elli düşürmesi lazım. Böyle bir şeyi de tabii ki hiçbir emekli ve sigortalı istemiyor.

Özetle, ne kadar talep gelirse gelsin ülkemizde erken emeklilik yasasının çıkması kolay kolay mümkün değil. Bu nedenle emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz.

İş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, emeklilik, sigortalılık, SGK, erken emekli olmanın sırları, yüksek emekli maaşı almanın sırları, SGK borçlanmaları, askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, malullük maaşı, özürlü maaşı, özlük dosyası, insan kaynakları, iş sözleşmesi, iş akdinin feshi, iş kanunu, sosyal güvenlik, SGK bildirimleri ve merak ettiğiniz daha birçok konuda soru ve cevaplar…

AYRINTILI HABERLER VE VİDEOLAR İÇİN YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN: http://www.youtube.com/isyasamindauzman