EYT için erken emeklilikte beş formül

İş ve sosyal güvenlik uzmanı Bünyamin ESEN çalışma yaşamıyla ilgili tüm sorularınızı cevaplandırıyor:

+ Erken emeklilik için beş formül nedir?

+ Doğum borçlanması ve askerlik borçlanması yaparak erken emekli olunabilir mi?

+ Yıpranma payı alarak erken emekli olabilen meslekler hangileridir?

+ Ağır engelli çocuğu olan anneler nasıl erken emekli olabilir?

+ Hizmet borçlanmaları erken emeklilik sağlıyor mu?

+ Erken emekli olmanın formülleri nelerdir?

Erken emeklilik için beş formül nedir?

Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Dahası vatandaşlar nasıl daha erken emekli olabilecekleri çok merak ediyorlar. Ülkemizde çeşitli durumlarda daha erken emekli olma hakkı veriliyor. İşte erken emekliliğin beş formülü:

FORMÜL 1- DOĞRU MESLEĞİ YAPIN: Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. Halk arasında ‘Yıpranma payı’ kanunda ise ‘Fiili Hizmet Süresi Zammı’ denilen bu avantaj, çalışılan günlere belli oranda gün eklenerek ve yaş hadlerinden indirim yapılarak erken emekli olmanın yolunu açıyor.

Örneğin yeratlı maden işlerinde çalışanlar yılda altı ay fazladan kazanıyor. Başka bir örnek olarak itfaiyeciler her 12 aylık çalışmaları için ekstradan iki ay sigorta günü kazanıyorlar. Polis ve askerler de her bir yıllık çalışmaları için üç ay ekstradan emeklilik günü kazanıyor.

FORMÜL 2- ASKERLİK DÖNEMİNİ BORÇLANIN: Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerlik borçlanması, muvazzaf asker olarak geçirdiğiniz sürelerin primi kendi cebinizden ödenmek suretiyle emekliliğe saydırılması demek. 2017 yılı için askerlik borçlanması yapan kişiler günlük 19 lira ödüyorlar.

Askere gitmeden önce sigortalı çalışmaya başlayan kişiler askerlik borçlanması yaparak yalnızca emeklilik için eksik günlerini doldurabiliyorlar.

Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar ise, borçlanma ile hem eksik günlerini tamamlıyor hem de 1 ila 2 yıl daha erken emekli olma hakkı kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor, bunun altını çizelim.

FORMÜL 3- DOĞUM BORÇLANMASI YAPIN: Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması yoluyla oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu var. Eğer anne doğum yapmadan önce stajyerlik yapmışsa doğum borçlanması yaparak daha erken emekli olma şansı da var.

FORMÜL 4- GÜNÜ DOLDURUP YAŞI BEKLEYİN: 15 yıl sigortalılık süresini ve 3 bin 600 prim günü olanlar, 60 yaşını doldurunca emekli olabilme hakkına sahip. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmak gerekli, bunun altını çizelim.

FORMÜL 5- ENGELLİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANIN: Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008’den sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor. Böylece ağır engelli çocuğu olan annelerin erken emekli olabilmesi mümkün. Ancak bunun için çocuğun ağır engelli olduğuna dair rapor almak gerektiğinin altını çizelim.

İş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, emeklilik, sigortalılık, SGK, erken emekli olmanın sırları, yüksek emekli maaşı almanın sırları, SGK borçlanmaları, askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, malullük maaşı, özürlü maaşı, özlük dosyası, insan kaynakları, iş sözleşmesi, iş akdinin feshi, iş kanunu, sosyal güvenlik, SGK bildirimleri ve merak ettiğiniz daha birçok konuda soru ve cevaplar…

AYRINTILI HABERLER VE VİDEOLAR İÇİN YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN: http://www.youtube.com/isyasamindauzman