Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır, emeklilik yaşı hesaplanırken stajyerlik sigortası dahil edilir mi, doğum borçlanması ile erken emeklilik nasıl olur? İşte emeklilik hakkındaki detaylar…

Okurumuz Emine Garipoğlu soruyor: “Doğum tarihim 1 Haziran 1967. 1985 yılında lisede stajer olmuştum. O dönemde SSK numaram duruyor. Sonra 1 Eylül 1998’de sigortalı oldum. 1993 ve 2003 doğumlu iki çocuğum var. Şuan 4500 günüm var. Emekli olabilir miyim?”

Sayın okurum, sizin gibi pek çok okurumuzdan ne zaman emekli olabilecekleri ile ilgili sorular alıyoruz.

İlk olarak şunu söyleyelim, lisedeki stajyerlik başlangıcınız sigortalılık başlangıcı olarak dikkate alınmıyor. Zira stajyer sigortası emeklilikte geçerli sayılmıyor. Sizin şuan yaşınız 48. Bu şartlar altında kademeli emeklilik sistemine tabi olanlardansınız.

Peki, nasıl emekli olursunuz? Tüm okurlarımızı aydınlatacak şekilde ayrıntılı olarak açıklayalım.

STAJYERLİK BORÇLANILABİLİR Mİ?

Stajyer olarak çalışılan günler sigortalılık başlangıcına sayılmadığı gibi emeklilik açısından da gün kazandırmıyor. Stajyer sigortasında geçen sürelere borçlanma hakkı getirilmesi uzun süredir kamuoyunun gündeminde.

Ancak meclisten yasal değişiklik yapılması yönünden bir irade çıkmadan değişmesi hukuken mümkün değil.

Dahası pekçok kişinin hemen emekli olmasını sağlayacağı ve bu yönüyle SGK’nın aktüeryal dengesine etki edeceği için pek de siyasilerin gündemine gelen bir konu değil.

Mevcut durumda stajyer sigortalılığını emeklilik hesaplarında dikkate alamıyoruz.

EMEKLİLİKTE KADEMELİ SİSTEM VAR

Sizin gibi 08.09.1999 tarihinden önce işe girenler 1999 yılında yapılan sosyal güvenlik reformundan önce işe girdikleri için kademeli emeklilik sistemine tabiler.

Kademeli sistem şu demek: Ne kadar erken sigortalılık başlangıcınız varsa o kadar erken yaşta ve az çalışarak emekli olabiliyorsunuz.

Buna göre sizin 01.09.1998 tarihli işe girişinize göre 20 yıl sigortalılık süresi ve 5975 günü tamamlamanız halinde 55 yaşınızda emekli olabilmeniz mümkün.

Emeklilik için hem beş yıla yakın sigorta gününüz eksik, hem de yaş şartınızı doldurmayı beklemeniz gerekiyor…

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK

Ancak daha erken emekli olabilmeniz de mümkün. Lisede stajyer olduğunuz için 1993 doğumlu çocuğunuzu iki yıl borçlanabilirsiniz.

Doğum borçlanması yapınca sigortalılık başlangıç tarihiniz geriye gidecek. Böyle olunca da 20 yıl sigortalılık süresi ve 5900 günü tamamlamanız halinde 53 yaşınızda emekli olabilmeniz mümkün olacak.

Borçlanmayı 2017 yılı içinde yaparsanız 1400 günlük borçlanma için yaklaşık 26 bin 544 TL ödeyeceksiniz. İster şimdi isterseniz de emeklilik aşamasında borçlanma yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması ile hem 600 gün daha kazanacaksınız hem de daha erken emeklilik (iki yıl önce emeklilik) hakkı kazanacaksınız.

Kıssadan Hisse

“Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.”

— Osho