Askerlik borçlanması ile erken emeklilik

İş ve sosyal güvenlik uzmanı Bünyamin ESEN çalışma yaşamıyla ilgili tüm sorularınızı cevaplandırıyor:

+ Askerlik borçlanması ile erken emekli olunur mu?

+ Askerlik borçlanması emeklilik için ne kadar gün kazandırır?

Askerlik borçlanması işe giriş tarihini geriye çeker mi?

+ Askerliği borçlanarak erken emekli olmak için ipucu nedir?

Askerlik borçlanması ile erken emekli olunur mu?

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerlik borçlanması, muvazzaf asker olarak geçirdiğiniz sürelerin primi kendi cebinizden ödenmek suretiyle emekliliğe saydırılması demek. 2017 yılı için askerlik borçlanması yapan kişiler günlük 19 lira ödüyorlar.

Askere gitmeden önce sigortalı çalışmaya başlayan kişiler askerlik borçlanması yaparak yalnızca emeklilik için eksik günlerini doldurabiliyorlar.

Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar ise, borçlanma ile hem eksik günlerini tamamlıyor hem de 1 ila 2 yıl daha erken emekli olma hakkı kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor, bunun altını çizelim.

İş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, emeklilik, sigortalılık, SGK, erken emekli olmanın sırları, yüksek emekli maaşı almanın sırları, SGK borçlanmaları, askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, malullük maaşı, özürlü maaşı, özlük dosyası, insan kaynakları, iş sözleşmesi, iş akdinin feshi, iş kanunu, sosyal güvenlik, SGK bildirimleri ve merak ettiğiniz daha birçok konuda soru ve cevaplar…

AYRINTILI HABERLER VE VİDEOLAR İÇİN YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN: http://www.youtube.com/isyasamindauzman